Buteikiu piliakalnis1 (24)
19

03 17

Papildysime: Negali suprasti, kodėl ignoruojama miškininkų bendruomenė
Šiandien „Nykščiai.lt“ per pietus visiems vienuolikai pretendentų į Seimą elektroniniu paštu išsiuntė tą patį klausimą – kaip vertinate urėdijų reformą? Nepraėjus nė valandai, pirmasis atsakymą pateikė Liberalų sąjūdžio kandidatas Lukas Pakeltis.
„Vertinu neigiamai dėl aiškaus tikslo ir pakankamų argumentų nebuvimo. Pasisakau tik už 42-jų urėdijų skaičiaus išbraukimą iš įstatymo bei tolimesnę išsamią diskusiją, siekiant didesnio veiklos efektyvumo. Niekaip negaliu suprasti ir pateisinti, kodėl miškininkų bendruomenė ignoruojama ir praktiškai nedalyvauja jokiose diskusijose.
 
Siekis bet kokia kaina reformuoti urėdijas išimtinai pagal vieną variantą kelia nemenką susirūpinimą. Šiandien klausimų kur kas daugiau nei atsakymų“, – savo atsakyme parašė L. Pakeltis.
Šiandien prie parlamento rūmų į protesto akciją susirinko miškininkai iš visos Lietuvos ir degino Vėlinių žvakutes. Daug aistrų keliantis Aplinkos ministerijos siūlomas miškų įstatymo pataisų pateikimas atidėtas. Padaryta pertrauka iki kito Seimo posėdžio, kuris vyks ketvirtadienį po pietų.
 
Auksė Kontrimienė
„Už reformą, bet ne už revoliuciją. Kaip ir mano kolegos Seimo LSDP frakcijoje, aš sutinku, kad miškų sektoriaus pertvarka yra reikalinga. Jau anksčiau buvo paskaičiuota, kad 42 urėdijos yra per daug. Todėl buvo sudaryta mokslininkų, miškininkystės specialistų grupė, kuri išanalizavo situaciją ir pernai pateikė siūlymus.
 
Remdamiesi moksliniais tyrimais ir išvadomis socialdemokratai Seimo nariai J. Olekas ir R. Sinkevičius Seime užregistravo įstatymo pataisas, pagal kurias urėdijos būtų pertvarkytos taip, kad  kiekvienoje jų būtų ne mažiau 25-30 tūkstančių hektarų ir ne daugiau 60 tūkstančių hektarų miško. Kad urėdijos būtų ekonomiškai rentabilios kirtimų apimtys – ne mažesnės kaip 100 tūkst. kietmetrių per metus. Pagal socialdemokratų siūlymus pertvarkant turėtų išlikti apie 25 urėdijos. Apie tai kalbėjome susitikime su Anykščių rajono miškininkais.
 
Deja, šiandien Seime mano kolegų projektui nebuvo pritarta. Daugiausiai valstiečių ir konservatorių balsais. 
 
Nuorodoje puikiai matyti, kaip pasiskirstė balsai pagal Seimo frakcijas: Balsavimo rezultatai (2017-03-16, rytinis posėdis). Prie kiekvienos urėdijos yra įsikūrusios smulkios įmonės, lentpjūvės, kuriose dirba keli šimtai žmonių. Jų likimas centralizuojant urėdijas taptų neaiškus. Vien skelbiant centralizavimo planus šie žmonės vėl skatinami emigruoti. Rajonų ir miestų tarybų nariai, bendruomenės  kelia šį klausimą kaip dar vieną grėsmę gyventojų užimtumui regionuose.
 
Lietuvos miškų sektoriuje dirba apie 4 tūkstančiai darbuotojų. Urėdijos pertvarkos tema pasisako ir miškininkai. Jie kalba ne tik apie savo darbo vietas, bet ir apie miškų išsaugojimą ateities kartoms, rūpinasi, kad reforma nevirstų miškų išparceliavimu“, - toks buvo A. Kontrimienės atsakymas.
Vakar LRT laidoje „Dėmesio centre“ Aplinkos ministras Kęstutis Navickas guodėsi savo pavaldiniais, miškininkais, kurie ne tik, kad nepalaiko jo kaip ministro, tačiau aktyviai net priešinasi jo vadovavimui. Kad taip ir yra, šiandien buvo pademonstruota prie Seimo – protestavo keli šimtai girininkijų darbuotojų.