mokytojas
22

09 15

Gera būti jaunam

Kai po pusę metų trukusios savanorystės programos namo sugrįžusi 25 metų dukra per pusantro mėnesio susirado darbą užsienio kapitalo įmonėje, pagalvojau, kad ne taip jau blogai toje Lietuvoje. Tiesa, jai teko parašyti kelis šimtus laiškų su savo CV, dalyvauti dešimtyje darbo pokalbių. Taip pat nuryti apmaudo kartėlį, kai paskutiniame etape darbdaviai keletą kartų pasirinko ne ją.

Bet dideles pastangas vainikavo sėkmė ir darbo sutartis, leidžianti gyventi savarankiškai, nuomotis butą ir turėti vieną kitą jaunatvišką malonumą.

Kai panašią sėkmės istoriją per dar trumpesnį laikotarpį pakartojo koledžą Škotijoje baigęs keliais metais jaunesnis sūnus, savo karjeros pradžioje pasirinkęs vieno banko skambučių centrą, pagalvojau, jog tikrai Lietuvoje netrūksta vietos jauniems žmonėms. Teisybės dėlei tenka pridurti, kad perkopus 40 metų ar dar daugiau, tų lengvos sėkmės istorijų gerokai mažiau. Teko girdėti ne vieną istoriją apie vidutinio amžiaus žmones, ypač moteris, metus ir daugiau ieškančius darbo ir vis žemiau nuleidžiančius rankas. Esant Darbo biržos sąrašuose, labai nelengva išsaugoti pasitikėjimą savimi.

Todėl visai nenustebino viešoje erdvėje pasirodžiusi informacija, kad Lietuva sparčiausiai Europos Sąjungoje įgyvendina Jaunimo garantijų iniciatyvą.

Jaunimo garantijų renginių turas keliauja po Lietuvą. Jonavoje ir Kėdainiuose vykusiuose renginiuose jaunuoliai buvo kviečiami diskutuoti apie ateities perspektyvas, skatinami išbandyti įvairius profesinius, darbo paieškos, gyvenimo aprašymo rengimo siužetus bei improvizacinius žaidimus.

Eurostato duomenimis, Lietuvoje jaunimo nedarbas mažėja sparčiausiai Europoje, o pamažu įsibėgėjanti Jaunimo garantijų iniciatyva, tikėtina, situaciją dar pagerins. Pastebimas ženklus jaunimo nedarbo lygio kritimas nuo 35,7 proc. 2010 metais iki 16,6 proc. 2015 metų balandį.

Prie sklandaus Jaunimo garantijų iniciatyvos įgyvendinimo prisideda ir visoje Lietuvoje veikiantys Jaunimo darbo centrai, kuriuose jaunuoliai gali gauti asmenines konsultacijas, dalyvauti motyvaciniuose seminaruose, sužinoti apie profesijos įgijimo galimybes, darbo paiešką, įsidarbinimui reikalingų dokumentų rengimą, verslumo pradmenis.

Iki metų pabaigos šalyje bus atidarytos dar 8 naujos įstaigos, iš viso veiks 37 jaunuoliams padėsiantys Jaunimo darbo centrai. Artimiausiu metu prasidės ir naujas projektas “Atrask save”, kuriuo bus siekiama motyvuoti jaunimą aktyviai siekti mokslo arba ieškoti darbo. Tikimasi, kad projekte dalyvaus 35 tūkst. niekur nedirbančių, nesimokančių ir mokymuose nedalyvaujančių jaunų asmenų.

Nuo 2014 m. įgyvendinama Jaunimo garantijų iniciatyva siekiama užtikrinti, kad visiems jaunesniems nei 29 metų amžiaus asmenims per keturis mėnesius nuo formaliojo mokymo užbaigimo ar tapimo bedarbiais būtų pateikiamas kokybiško darbo pasiūlymas, pasiūlymas tęsti studijas, atlikti stažuotę ar praktiką.

Galima tik pasidžiaugti valstybės pastangomis padėti jaunimui. Bet viduje kirba amžiaus padiktuota nerami mintis, ar tik artimiausiu metu nereikėtų daugiau dėmesio skirti ir vyresniems, kurie darbus praranda likus 10 ar mažiau metų iki pensijos. Juk darbdavys, turėdamas galimybę rinktis jauną, gabų, perspektyvų, keletą užsienio kalbų mokantį ir po pasaulį pakeliavusį jauną žmogų, vargu ar suteiks šansą penkiasdešimtmečiui. Ir būtent jam reikės gelbėjimo rato.

lzinios.lt